O kampanii - Biała Wstążka

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest prowadzona w ponad 170 krajach. Rozpoczęła się w Kanadzie w 1991 roku, a więc dwa lata po masakrze w Montrealu, kiedy to 25-latek Marc Lepine wtargnął na teren Politechniki i serią wystrzałów zabił 14 kobiet i ranił trzynaścioro świadków. Kampanię zainicjowali mężczyźni i do nich jest przede wszystkim skierowana. Jej celem jest dyskusja na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy. 

Noszenie białej wstążki ma być:

  • symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet,
  • osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować ani milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Kampanie „Białej Wstążki” odbywają się od kilku lat w wielu miastach Polski. Gmina Siechnice po raz pierwszy przystąpiła do działań w ramach „Białej Wstążki” w 2022r. 

Akcja, jak co roku, potrawa od 25 listopada do 10 grudnia. Daty te korespondują z międzynarodową akcją „16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet” i Dniem Praw Człowieka.

Zachęcamy do obejrzenia mini seriali inspirowanych prawdziwymi historiami zamieszczonych na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Link poniżej.

https://fdds.pl/co-robimy/kampanie/reaguj.html 

 

logo stop przemocy

Programy społeczne i projekty