Stypendium i zasiłek szkolny 2021/2022

nowy rok szkolny

Stypendium i zasiłek szkolny 2021/2022

 

 

Szanowni Rodzice, Uczniowie, Słuchacze

 

przypominamy, że od dnia 1 września 2021 roku można składać wnioski, o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2021/2022. Wnioski należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 września 2021 r., a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 15 października 2021 r.

Wniosek o przyznanie stypendium może złożyć rodzic ucznia, który nie ukończył 18 roku życia. Uczniowie pełnoletni winni sami składać wnioski o przyznanie stypendium! Stypendium szkolne nie przysługuje uczniom klas zerowych.

W roku szkolnym 2021/2022 miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 528,00 zł netto.

Wnioski można składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Siechnicach z siedzibą w Świętej Katarzynie ul. Żernicka 17, I piętro umieszczając wniosek w skrzynce podawczej w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:10-15:10.

Istnieje również możliwość złożenia wniosku za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej epuap, warunkiem jest posiadanie ważnego Profilu Zaufanego służącego do uwierzytelnienia wniosku.

W związku z epidemią przyjmowane będą tylko wypełnione i kompletne wnioski. Formularz wniosku jest dostępny na stronie internetowej Ośrodka lub w jego siedzibie od dnia 1 września 2021 r.  Prosimy o staranne wypełnienie wniosku, dołączenie kserokopii wymaganych dokumentów (na miejscu nie robimy kserokopii dokumentów), co pozwoli na szybkie załatwienie sprawy i ograniczenie wizyt w urzędzie. 


 

STYPENDIUM SZKOLNE

 

Podstawa prawna:

 

1.Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty  (tj. Dz. U. z  2020 r. poz. 1327) 

2. Uchwała Rady Miejskiej w Siechnicach Nr XXVIII/205/16 z dnia 25.08.2016 r. w sprawie Regulaminu udzielania pomocy o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Siechnice.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń/słuchacz znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo – wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Stypendium szkolne przysługuje:

  • uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
  • wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
  • uczniom szkół niepublicznych nie posiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
  • słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

Miesięczny dochód uprawniający do ubiegania się o przyznanie stypendium szkolnego nie może być większy niż 528 zł netto na osobę w rodzinie ucznia. Wnioskodawcy zobowiązani są przedstawić informacje o wszystkich DOCHODACH uzyskanych w miesiącu poprzedzającym termin złożenia wniosku.

Świadczenie przyznawane jest na wniosek:

–       rodziców (prawnych opiekunów)

–       pełnoletniego ucznia,

–       dyrektora szkoły lub kolegium.

W załączeniu wniosek.


 

ZASIŁEK SZKOLNY

Podstawa prawna:

1.Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty  (tj. Dz. U. z  2020 r. poz. 1327) 

2. Uchwała Rady Miejskiej w Siechnicach Nr XXVIII/205/16 z dnia 25.08.2016 r. w sprawie Regulaminu udzielania pomocy o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Siechnice.

  1. Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.
  2. Zasiłek szkolny realizowany jest poprzez zwrot poniesionych na cele edukacyjne wydatków, po ich udokumentowaniu.
  3. Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 Ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wysokość zasiłku szkolnego ustala się w każdej sprawie indywidualnie kierując się rodzajem i skutkiem zdarzenia.
  4. Do wniosku o zasiłek szkolny należy dołączyć dokumenty potwierdzające wystąpienie zdarzenia będącego podstawą wnioskowania o zasiłek szkolny.
  5. Do wniosku nie należy załączać zaświadczeń o wysokości dochodów.

Zasiłek szkolny może być przyznany w przypadku:

  1. Śmierci rodzica lub prawnego opiekuna.
  2. Klęski żywiołowej.
  3. Wydatków związanych z długotrwałą chorobą (ucznia, czy w rodzinie).
  4. Innych, szczególnych okoliczności.

Do ubiegania się o zasiłek szkolny uprawnieni są wszyscy uczniowie,
którzy spełniają łącznie następujące kryteria:

  1. Mają miejsce zamieszkania na terenie Gminy Siechnice.
  2. W rodzinie zaistniało w/w zdarzenie.

W zależności od zdarzenia do wniosku należy dołączyć:

  1. W przypadku śmierci rodzica- akt zgonu.
  2. W przypadku pożaru- zaświadczenie ze straży pożarnej (wskazujące na datę wystąpienia pożaru oraz wartość mienia).
  3. Inne dokumenty potwierdzające wystąpienie zdarzenia losowego.

 

W załączeniu wniosek.


Źródło obrazu okładkowego: Depositphotos 

Programy społeczne i projekty