Dzień pracownika socjalnego 2023 - relacja

W dniu 21 listopada 2023 r. pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siechnicach obchodzili swoje święto zawodowe – Dzień pracownika socjalnego

Pracownik socjalny to osoba, która swoją pracą wspiera osoby i rodziny w przezwyciężaniu trudności życiowych, których nie potrafią rozwiązać wykorzystując własne możliwości i zasoby.

Dzień pracownika socjalnego to również możliwość spotkania się całego zespołu pracowników Ośrodka, gdyż oprócz pomocy społecznej instytucja realizuje również inne zadania własne i zlecone gminy na rzecz społeczności lokalnej. W Ośrodku zatrudnieni są również asystenci rodziny realizujący zadania ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, opiekunowie środowiskowi, świadczący usługi opiekuńcze dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, pracownicy świadczeń rodzinnych realizujący zadania w zakresie świadczeń rodzinnych, opiekuńczych i alimentacyjnych, dodatków mieszkaniowych, stypendiów szkolnych i Karty Dużej Rodziny,  a w latach 2022 i 2023 przyznający dodatki węglowe, gazowe, elektryczne; specjalista od uzależnień i przemocy, a także od 2022 roku psycholog (finansowany ze środków wojewody) wspierający rodziny Uchodźców z Ukrainy. Oprócz stanowisk merytorycznych w strukturach Ośrodka są także pracownicy zajmujących się kadrami, księgowością, sprawami administracyjnymi oraz zatrudnieni w Punkcie Pierwszego Kontaktu. 

W spotkaniu udział wziął Zastępca Burmistrza Siechnic Pan Mariusz Różnowicz, który nadzoruje prace Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pan Zastępca Burmistrza podziękował pracownikom za pracę, zaangażowanie i trud wkładany w realizację zadań gminy w obszarze społecznym oraz złożył pracownikom życzenia wytrwałości, satysfakcji i poczucia spełnienia. Odczytał również podziękowania podpisane przez Burmistrza Siechnic Pana Milana UšákaPracownikom zostały wręczone imienne podziękowania za pełną zaangażowania pracę.

Podczas spotkania Kierownik Ośrodka Joanna Bryłkowska-Hehn przypomniała historię tworzenia systemu pomocy społecznej w Polsce, która sięga 1923 roku kiedy to uchwalono pierwszą ustawę o opiece społecznej, obejmującą wsparciem sieroty, wdowy, inwalidów wojennych z czasów I wojny światowej. Następnie ustawę z 1990 r. już o pomocy społecznej i wdrażane w kolejnych latach reformy, w tym utworzenie w Polsce ośrodków pomocy społecznej i zmianie nazewnictwa na pomoc społeczną. Jak podkreśliła od 2004 r. do zadań pomocy społecznej zaczęto włączać dodatkowe zadania w tym najbardziej rozpoznawalne – Program 500 plus czy dodatki związane z kryzysem energetycznym, opiece wytchnieniowej czy asystencji rodzinnej. 

Podczas spotkania rozmawiano również o przyszłości, w tym o realizacji kolejnych projektów na rzecz społeczności lokalnej w ramach  ZIT WrOF. 

Programy społeczne i projekty