Przekształcenie GOPS Siechnice w Centrum Usług Społecznych

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Siechnicach uzyskał dofinansowanie w wysokości 4 920 858,69 PLN w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021 – 2025 na realizację projektu „Centrum Usług Społecznych w Gminie Siechnice”. To 95% wartości projektu, którego całkowita wynosi ponad pięć milionów złotych. 

Istotą projektu, którego dofinansowanie właśnie uzyskała Gmina Siechnice, jest przekształcenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych, co nastąpi już w roku 2025. To nowatorska koncepcja, która pozwala na poszerzenie działalności ośrodka pomocy o nowe, dodatkowe usługi społeczne dla lokalnej społeczności. Centra usług społecznych to nowe jednostki organizacyjne gminy i nowe instytucje lokalnej polityki społecznej, które udzielają bardziej kompleksowego wsparcia i wykraczają ze swoimi działaniami poza grupy osób zmagających się z ubóstwem, wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Centrum Usług Społecznych w skrócie CUS będzie więc nadal realizował dotychczasowe zadania GOPS, jednak jego celem będzie również rozwój i integracja usług społecznych organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym. Docelowo CUS-y mają stanowić miejsca, w których nastąpi pełna koordynacja usług społecznych w jednym miejscu. Centrum usług społecznych będzie także źródłem kompletnych informacji o usługach społecznych w gminie Siechnice.

Centra usług społecznych dają nadzieję na zintegrowanie usług społecznych tak, aby ułatwić dostęp do nich wszystkim mieszkańcom. Ideą jest dążenie do zapewnienia usług jak najbardziej odpowiadających na potrzeby wspólnoty samorządowej, z uwzględnieniem różnych potrzeb, faz życia, sytuacji całych rodzin. CUS ma być miejscem, w którym każdy mieszkaniec, bez względu na dochód i sytuację społeczną będzie mógł otrzymać wsparcie w sposób zindywidualizowany. Realizacja usług odbywać się będzie przy ścisłej współpracy lokalnych usługodawców: organów administracji publicznej, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej.

Niemniej ważnym celem CUS będzie wzmacnianie więzi społecznych, integrowanie i rozwój wspólnoty, budowanie idei samopomocy, a tym samym stwarzanie poczucia bezpieczeństwa i poprawa jakości życia wszystkich członków lokalnej społeczności. 

Dodatkowe usługi będą realizowane po sporządzeniu lokalnej diagnozy potrzeb i potencjału wspólnoty samorządowej w zakresie usług społecznych.

Opracowanie projektu oraz przygotowanie wniosku o dofinansowanie wymagało od kadry GOPS sporego nakładu pracy oraz dobrej orientacji w aktualnych trendach współczesnej polityki społecznej i w zakresie możliwości pozyskania dofinansowania. Przygotowania do realizacji projektu rozpoczęto już w ubiegłych latach, a jego autorzy zapoznali się w praktyce z działaniem CUS-ów w innych województwach – w Kramsku i Goleniowe. Starania o pozyskanie środków zewnętrznych powiodły się i obecnie możemy przystąpić do realizacji projektu. Warto zaznaczyć, że w obecnej jego edycji dofinansowanie na przekształcenie ośrodków pomocy w centra usług społecznych uzyskało tylko dwanaście gmin z województwa dolnośląskiego. 

Projekt zaplanowano na dwa i pół roku. W okresie od stycznia do czerwca 2025 roku nastąpi przygotowanie do przekształcenia, w tym sporządzenie diagnozy, natomiast początek działania CUS-u zaplanowany jest na lipiec 2025 roku. Do czerwca 2027 r. będzie kontynuowana realizacja projektu, a więc przede wszystkim wdrażanie nowych usług społecznych i organizowanie działań lokalnej społeczności. Efekty projektu – mamy nadzieję – pozostaną z nami na długie lata.

Certyfikat

Programy społeczne i projekty